qurfetüLgeyiq

üy€ye beLa geLmes adm!n kızmadıKca adm!n ßeLa verm€s uy€ azmadıKca...!
 
AnasayfaGaleriKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 KUSURSUZ YARATILIŞ ÖRNEKLERİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
^qÜlS£Fa^
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1085
Yaş : 25
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 02/05/08

MesajKonu: KUSURSUZ YARATILIŞ ÖRNEKLERİ   Paz Kas. 09, 2008 5:55 pm

KAVURUCU SICAĞA VE DONDURUCU SOĞUĞA KARŞI ÖNLEM

Develerin bütün vücudunu kaplayan sık tüyler çölün yakıcı güneşinin canlının derisine ulaşmasına engel olur.

Bunlar aynı zamanda soğukta da hayvanın ısınmasını sağlarlar.

Çöl develeri 70ºC lik sıcaklıktan etkilenmezken, çift hörgüçlü develer sıfırın altında 52ºC lik soğuklarda yaşayabimektedirler.

Bu tip develer, 4000 metrelik yüksek yaylalarda bile hayatlarını sürdürebilmektedirler.

Kirpikleri birbiri içine geçebilen bir sisteme sahiptir, tehlike anında otomatik olarak kapanır ve hayvanın gözüne en ufak toz tanesinin girmesine izin vermez.

Burun ve kulaklar tozlardan korunmak için uzun kıllarla kaplıdır.

Uzun boynu sayesinde yerden 3 metre yüksekteki yaprakları bile rahatça yer.

Ayaklar esnek bir yastıkla birleşmiş iki parmakla donamıştır.

Böylece toprağı daha iyi kavrar ve her türlü araziye uygundur.

Dizler bir boynuz kadar kalın bir zardan oluşan nasır kaplıdır ve hayvan yere çökünce sıcaklık ve zedelenmeden onu korur.

Bir yağ yığıntısı şeklindeki hörgüç devenin kıtlık anında periyodik olarak beslenmesini sağlar.

Hayvan bu sayede 3 hafta su içmeden yaşayabilir.

Bu sırada vücut ağırlığının % 33 ünü kaybeder.

Oysa susuz kalan bir insan birkaç gün içinde vücudundaki suyun tamamını yitirerek ölür.
İŞTE DEVELERİN MÜKEMMEL YARATILIŞI...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gurfetulgeyiq.yetkin-forum.com/index.htm
uyku_çuvalı:)

avatar

Mesaj Sayısı : 915
Yaş : 24
Nerden : İst. /fatih
Kayıt tarihi : 27/05/08

MesajKonu: Geri: KUSURSUZ YARATILIŞ ÖRNEKLERİ   Ptsi Kas. 10, 2008 8:16 pm

PENGUENLERİN YÜRÜYÜŞÜNDEKİ YARATILIŞ SIRRI!

--------------------------------------------------------------------------------


Penguenler sağa sola sallanarak yürürler.Bu sarkaç benzeri yürüyüşün nedeni son derece önemlidir.
Bu yürüyüş sayesinde penguenler önemli derecede enerji tasarrufu yapmaktadırlar.Penguenlerin bacakları aşırı kısadır.Ancak penguenler yana doğru adımlar atarak bu kısalığın dezavantajlarını ortadan kaldırır ve kaslarının daha az yorulmasını sağlarlar..Hatta her adımın sonunda bir sonraki adım icin enerji toplamış olurlar.
Yana doğru adımlar atarak değilde düz yürümüş olsalardı penguenlerin kendi boyunlarındaki bir hayvandan iki kat daha fazla enerji harcamaları gerekirdi.Ancak bu özel yürüyüş şekli sayesinde penguen sadece yürümeye baslarken enerji harcar ve birde dururken.Kısıtlı olan besininin denize ulaşmaya calışan penguene yetmesi icin en isabetli yöntem budur.
Enerji tasarrufu sağlıyacak bir yürüyüş şekli elbetteki penguenin kendi basına keşfettigi bir kolaylık değildir.Üstelik bunu tek bir penguen değil bütün penduenler böyle yapmaktadırlar.
Ağır kış şartlarındayaşamalarını sağlıyacak bu kolayllıgı penguenler ilk doğdukları andan itibaren bilir ve uygularlar.Aksi bir davranış ölümlerine neden olabilacak kadar ciddi sonunclar doğurabilir.Dondurucu soğuklukta penguenlerin en az enerji harcamak icin neler yapması gerektigini kendiliginden denemesi ve en sonunda bu yürüyüşte karar kılması söz konusu deildir.Penguenlerin bu yürüyüş şekilleri Allah ın canlılar üzerindeki şevkat ve merhametinin delilerinden biridir.Penguenleri yaratan ve nasıl hareket edeceklerini onlara ilham eden Allah tır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://rksgroup.blogcu.com/
^qÜlS£Fa^
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1085
Yaş : 25
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 02/05/08

MesajKonu: Geri: KUSURSUZ YARATILIŞ ÖRNEKLERİ   Çarş. Kas. 12, 2008 7:25 pm

Elektronik Radar Sistemiyle Yön Bulan Istakozlar


Elektronik Radar Sistemiyle Yön Bulan IstakozlarKuzey Carolina Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, gözleri kapatılmasına ve yön bulmalarına yardımcı olacak her türlü imkan ortadan kaldırılmasına rağmen ıstakozların yine de yönlerini ve yerlerini tespit edebildiklerini ortaya çıkardı. Üstelik bilim adamları ıstakozların bunu elektronik radar sistemine benzer bir yöntem kullanarak yapmalarının sırrını hala çözememektedir.

Karayipler civarında yaşayan Panulirus argus türüne ait dikenli ıstakozlar üzerinde yapılan bir araştırma, bu canlıların sadece yön tayini değil, yer tayini de yapabildiklerini ortaya koydu. Buna göre dikenli ıstakozlar, hiç bilmedikleri bir yere bırakılmış olsalar da yönlerini hatta 'yerlerini' dahi bulabiliyorlar.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gurfetulgeyiq.yetkin-forum.com/index.htm
^qÜlS£Fa^
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1085
Yaş : 25
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 02/05/08

MesajKonu: Geri: KUSURSUZ YARATILIŞ ÖRNEKLERİ   C.tesi Ara. 27, 2008 8:00 pm


Papağan Balıklarının Olağanüstü Güvenlik Önlemi


Hiç düşündünüz mü, insan geceyi birçok tehlikenin var olduğu, vahşi hayvanların bulunduğu bir ormanda geçirmek zorunda kalsa ne yapar?

Yapacağı ilk ve en önemli şey, kendisini tehlikelere karşı korumaya almaktır. Gizlenmek, sığınacak kuytu ve güvenli bir köşe bulmak, kendisine geçici bir barınak yapmak veya bedenini, farkedilmesini engelleyecek şekilde bir kılıfla örtmek ilk akla gelen savunma yöntemleri olabilir.

Peki, bir insanın değil ama Papağan balığının bu yöntemlerden,- üstelik de en zor olanını kullanarak-, kendisini güvenli bir şekilde korumaya aldığını biliyor muydunuz?

Papağan balığı güvenliğini sağlama konusunu en akılcı şekilde hem de kendi imal ettiği uyku tulumu sayesinde sağlıyor.

Allah’ın sonsuz yaratma gücünün tecellilerinden birisi olan Papağan balıkları, geceleri kendilerini dış etkenlerden koruma ihtiyacı hissederler. Bunun için de jelatimsi bir madde üretirler. Ve kendi ürettikleri bu jelatinimsi madde ile tüm vücutlarını kaplarlar. Bu madde herhangi bir madde değildir. Çünkü bir yandan balığı geceleri ciddi bir tehlike oluşturan düşmanlarından korurken, diğer yandan da balığın başarılı bir kamuflaj yöntemiyle gizlenmesini sağlar.

Peki bu jelatinimsi maddenin üretimi bu kadar kısa bir sürede nasıl gerçekleşir?
Bu kılıf, solungaç boşluğunun üst kenarında bulunan salgı bezinden nefes alıp verirken salgılanır. Bir süre sonra da balığın tüm vücudunu sarar. Böylece balık adeta şeffaf bir uyku tulumuyla kaplanmış olur. Balığın en büyük düşmanlarından birisi müren balıklarıdır. Mürenler olağanüstü hassas bir koku alma yeteneğine sahiptirler ve avlarını bu şekilde bulurlar. Ancak bu koruyucu kılıf sebebiyle papağan balığının kokusunu alamazlar. Hatta yanından geçerken çarpsalar bile onu fark edemezler.

İşte burada insanın durup, dikkatini ve şuurunu açarak bir kez daha düşünmesi gerekir. Çünkü bu olayda, Allah’ın sonsuz aklının, sonsuz merhametinin ve yaratma gücünün çok güzel bir örneği tecelli etmektedir.

Bir balık kimyevi bir maddeyi kendi vücudunda üretip sonra da kendisini bu maddeyle kaplamayı akledemez. Böyle bir şeyi planlayıp, böyle bir kararı alamaz. Daha ileriki aşamada böyle bir maddeyi üretmek için gerekli ortamı hazırlayamaz. Gereken kimyasalları biraraya getirip, tam gereken miktarlarda bunları kullanamaz. Tehlikelere karşı böyle bir güvenlik duvarı öremez. Bunları balığın zekası ile yaptığını düşünmek son derece akıl dışı bir iddia olur. Bu üretimin ve savunmanın her aşamasına Allah sonsuz aklı ile hakimdir. Papağan balığı Allah’ın sonsuz yaratma gücünün örneklerinden sadece birisidir. Allah bu örnekle düşünen vicdan sahibi kullarına yaratma gücünün sınırsız mükemmelikte ve çeşitte olduğunu göstermektedir. Denizin dibinde küçük bir balığı böyle bir mekanizma ile koruyarak yine sonsuz merhametini bizlere hatırlatmaktadır. Allah sonsuz yaratma gücüne sahiptir, sonsuz sayıda, çeşitte, güzellikte, birbirinden farklı yapılarda varlığı dilediği anda yaratır. Yarattığı tüm varlıklara dilediği özellikleri verip dilediği gibi rızıklandırır. Onları, onlar için yarattığı tehlikelerden dilediği şekilde korur. Allah bu üstün yaratma gücünü ve herşey üzerinde vekil olduğunu Kuran’da bizlere şöyle bildirmektedir:


Allah herşeyin yaratıcısıdır. O herşey üzerinde vekildir. (Zümer Suresi, 62)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gurfetulgeyiq.yetkin-forum.com/index.htm
 
KUSURSUZ YARATILIŞ ÖRNEKLERİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
qurfetüLgeyiq :: Hayvanlar Alemi-
Buraya geçin: